Jak utrzymać w czystości panele słoneczne?

2019-11-28

Mycie paneli fotowoltaicznych wspomaga ich konserwację i ma pozytywny wpływ na ogniwa. Coraz więcej ludzi decyduje się na panele fotowoltaiczne. Taka mikro instalacja fotowoltaiczna sprawia, że nie tylko stajemy się niezależni energetycznie i przyczyniamy się do lepszego funkcjonowania środowiska naturalnego, ale również daje nam możliwość odsprzedania nadwyżki prądu do sieci energetycznej. Tylko od nas zależy na jaki model postępowania się zdecydujemy. Sam zakup i instalacja to jednak nie wszystko. O panele fotowoltaiczne, jak o wszystko w życiu , trzeba należycie dbać, trzeba je regularnie myć i konserwować.

Panele fotowoltaiczne, to zasadniczy komponent większej instalacji, należącej do szerszego grona koncepcji powiązanych z nowoczesnym pozyskiwaniem energii. Tego typu system jest jednym z popularnych ostatnio   Fotowoltaika składa się z paneli, które zwykle instaluje się na nasłonecznionej części dachu lub wolnym fragmencie działki. System „zbiera” światło słoneczne (działa z różną efektywnością, w zależności od pogody) i przetwarza je na prąd elektryczny. Taki sam, jaki płynie w naszych zwykłych gniazdkach. Na dalszym etapie posiadacz systemu będzie musiał podjąć decyzję, czy samodzielnie zadba o higienę instalacji, czy zleci to profesjonalnej firmie. Uzależnione to jest od umowy, jaka zostanie zawarta. Prawidłowe dbanie o panele, to nie tylko kwestia estetyczna. Odpowiednia konserwacja ma wpływ na ich wydajność- nawet o ok. 15%! Przyczyn zabrudzeń może być wiele: zadymienie, pyły z pobliskich pól, nieczystości pochodzenia zwierzęcego, czy roślinnego.

Jeśli zdecydujemy się na samodzielne czyszczenie systemu fotowoltaiki, musimy pamiętać o kilku istotnych aspektach.  W ten sposób nie tylko zoptymalizujemy jego wydajność, ale również będziemy mieć pewność, że nie utracimy gwarancji, jaką zapewnia producent. Dlatego część klientów wybiera bardziej wygodną opcję, która polega na opiece nad systemem ze strony dostawcy usługi. Ale istnieje też spora grupa ludzi, która nie boi się fizycznej pracy, dysponuje odpowiednią ilością wolnego czasu, sprzętem oraz smykałką do popularnego znów ostatnio „zrób to sam”, tyle, że występującego pod anglojęzycznym skrótem „DIY”.

Czym myć panele fotowoltaiczne?

– Najlepiej stosować specjalistyczne, dedykowane środki do czyszczenia paneli fotowoltaicznych, które często polecane są przez samego producenta.

– Jeśli zdecydujemy się jednak na bardziej domową i samodzielną metodę wystarczy ostrożnie przyrządzony, delikatny roztwór wody z octem, którym możemy umyć ogniwa fotowoltaiczne.

– Musimy również pamiętać o dobrze dobranych akcesoriach czyszczących, takich  jak produkty Watersystem https://www.aquaclean24.pl/zastosowania/mycie-solarow., sprzęty jak najbardziej profesjonalne i odpowiednie, służące przez długi czas.

Kiedy warto wyczyścić panele?

Po pierwsze. Panele fotowoltaiczne powinno się czyścić zawsze wtedy kiedy są zauważalnie brudne.

Po drugie. Rutynowo dwa razy do roku, najlepiej wiosną (po okresie jesienno - zimowym) oraz latem, szczególnie w końcowej jego fazie, zaraz po żniwach.

I po trzecie. Jeśli chcemy cieszyć się pełną mocą instalacji przez długie lata. Dodatkowo istnieje jeszcze jeden walor: dom z czystymi panelami wygląda lepiej niż brudnymi.

Więcej informacji na temat urządzeń do czyszczenia paneli słonecznych uzyskają Państwo na dedykowanej stronie Watersystem: https://www.aquaclean24.pl/o-firmie oraz kontaktując się z nami bezpośrednio pod nr tel. Tel.: +48 22 773 23 80, e-mail: watersystem|watersystem.pl| |watersystem|watersystem.pl

* - pola wymagane